A közelmúltban több változás is történt a diákhitelekkel kapcsolatban: 2017 októbertől kamatmentes lett a Diákhitel2, majd 2018 január 1-től az 1., a 2., illetve 3. gyermeküket vállaló diákhiteles édesanyák tartozás-felfüggesztést vagy elengedést is kérhetnek.
A mostani változás alapján a jelenlegi tanév második szemeszterétől emelkedik a Diákhitel1 keretében felvehető összeg: már havi 70 000 Ft-ot is kérhetnek a hallgatók, egy összegben, így tanulmányi félévenként összesen 350 000 Ft-hoz juthatnak hozzá. Külföldi részképzés esetén, 2 féléves időre, a normál Diákhitel1 kétszeresét lehet igényelni, ami egy félévre akár 700 000 Ft, egy teljes tanévre 1 400 000 Ft lehet.
Újdonság a jogosultsági idő kiterjesztése is: az eddigi 40. életév helyett 45 éves korig lehet kérni és folyósítani a diákhiteleket. Ezzel együtt a törlesztés legkésőbbi megkezdésének életkori határa is 40 évről 45 évre nő.
A felsőoktatási intézményeknek fizetendő ún. térítési díjak mostanáig nem tartoztak a képzési költség fogalmába, de 2018 februártól az alap- és mesterképzés tanterve szerint hivatalosan magyar nyelven oktatott ismeretek nem magyar nyelven történő oktatásáért fizetendő térítési díj is finanszírozható a Diákhitel2 összegéből.
A rokkantsági, rehabilitációs ellátásban és járadékban részesülő hitelfelvevők tartozása tovább nem növekszik, mivel az Állam a Diákhitel1-re rakódó kamatot megfizeti helyettük.
Kedvező változás még a törlesztőknek, hogy a munkáltató adó- és járulékmentes juttatásként részben vagy egészben átvállalhatják a hitelfelvevők rendszeres törlesztési kötelezettségeinek terheit, így akár cafetéria juttatások körébe is bevonható a Diákhitel törlesztés. A juttatás az előírt kötelező diákhitel törlesztőrészlet erejéig, de havonta legfeljebb a minimálbér 20%-áig terjedő összeg, vagyis 27 600 Ft lehet.
Amennyiben hasznosnak találtad a cikket és további naprakész információkat szeretnél kapni családügyekkel kapcsolatban, akkor iratkozz fel az értesítőre és kövess a Facebookon is!
Forrás: diakhitel.hu