Valószínűleg minden kisgyermek szülője tisztában van már azzal, hogy 2015. szeptember 1. óta nem kell fizetnie a bölcsődei és óvodai étkezésért annak, akinek a családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a nettó minimálbér 130 %-át. A bruttó minimálbér összege 2017-ben 127 500 Ft, míg a nettó minimálbér összege 84 788 Ft, aminek a 130%-a 110 224 Ft. Az ingyenes étkezési jogosultság megállapításhoz a szülőknek kell nyilatkozniuk arról, hogy a családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a fenti összeget. Hogyan kell kiszámolni az egy főre jutó jövedelmet? Hová és hogyan kell benyújtani a nyilatkozatot? Ezeknek jártam utána.
Mivel az én nagyobbik gyermekem is ingyen részesül az óvodai étkezésből, ezért mi már végigjártuk ezt az igénylési procedúrát, úgyhogy a saját tapasztalataimat is felhasználva tudok értékes információkat nyújtani.
Szükséges-e igazolásokat benyújtani a család jövedelméről?
Nem szükséges. Az intézmény nem kérheti be a szülők jövedelmének igazolását. A jogosultság megállapítása önbevalláson alapul, a szülőknek egy minta kitöltésével kell írásbeli nyilatkozatot tenniük, az összegszerű jövedelmet sem kell feltüntetni.
Hová és hogyan kell benyújtani a nyilatkozatot?
A gyermek bölcsődéje, óvodája biztosítja a szükséges nyilatkozat mintát és oda is kell leadni. A nyilatkozat mintája megtalálható a 328/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet 6. mellékletében.
Kinek a jövedelmét kell figyelembe venni?
Az egy lakásban együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező
- szülőt, a szülő házastársát vagy élettársát,
- a 18 éven aluli gyermeket,
- a 25 évesnél fiatalabb, középfokú- vagy felsőoktatási intézményben nappali tagozaton tanuló gyermeket,
- életkortól függetlenül a tartósan beteg vagy súlyos fogyatékos gyermeket,
- a szülő vagy házastársa által eltartott rokont.
Sokan vannak tévedésben a nagyszülők jövedelmére vonatkozóan, ám a fentiek alapján az következik, hogy a családdal együtt élő nagyszülők jövedelmét nem kell figyelembe venni a számításánál.
Fő szabályként tehát a felsorolt személyek jövedelmét kell összeadni és az összjövedelmet a személyek számával kell elosztani.
A bruttó, vagy a nettó jövedelemmel kell számolni?
Mint ahogy az a cikk bevezető részéből már kiderült, a nettó jövedelmet kell figyelembe venni.
Mi számít jövedelemnek?
- a munkaviszonyból származó jövedelem, táppénz,
- vállalkozásból származó jövedelem (ide értve az őstermelői, szellemi és más önálló tevékenységet),
- nyugellátás, nyugdíjszerű ellátások,
- a gyermek ellátásához kapcsolódó jövedelmek: CSED, GYED, GYES, GYET, családi pótlék, a kapott gyermektartásdíj, árvaellátás,
- rendszeres pénzbeli ellátások, (pl: foglalkoztatást helyettesítő támogatás, ápolási díj, időskorúak járadéka, álláskeresési támogatás),
- egyéb jövedelem: (pl. ösztöndíj, értékpapírból származó jövedelem, bérbeadásból származó jövedelem).
Mi az, ami nem minősül jövedelemnek?
- a rendkívüli települési támogatás,
- a lakásfenntartási támogatás,
- az adósságcsökkentési támogatás,
- a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény keretében nyújtott támogatás,
- a gyermekvédelmi nevelőszülők számára fizetett nevelési díj és külön ellátmány,
- az anyasági támogatás,
- a súlyosan mozgáskorlátozott személyek pénzbeli közlekedési kedvezményei,
- a vakok személyi járadéka és a fogyatékossági támogatás,
- az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásból származó jövedelem,
- az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény alapján történő munkavégzés révén szerzett bevétel,
- a háztartási munkára létesített munkavégzésre irányuló jogviszony keretében történő munkavégzésnek a havi ellenértéke.
Mit lehet levonni a jövedelem számításából?
A családtag által fizetett (gyermek) tartásdíjat. Értelemszerűen nem lehet levonni a jövedelem összegéből a rezsi költséget vagy pl. a hiteltörlesztés összegét.
Melyik hónap jövedelmét kell figyelembe venni?
Rendszeres jövedelem esetén a nyilatkozat benyújtását megelőző 1 hónapban kapott összeggel kell számolni. Nem rendszeres jövedelem, illetve vállalkozásból, őstermelésből származó jövedelem esetén a nyilatkozat benyújtását megelőző tizenkét hónap alatt kapott összeg egy havi átlagát kell figyelembe venni.
Mi a jövedelmi értékhatár?
- 2 tagú családnál 220 448 Ft,
- 3 tagú családnál 330 672 Ft,
- 4 tagú családnál 440 896 Ft,
- 5 tagú családnál 551 120 Ft,
- 6 tagú családnál 661 344 Ft és így tovább.
A jövedelemszámítás szabályai egyébként a 328/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet 6. mellékletében találhatók.
Amennyiben hasznosnak találtad a cikket és naprakész információkat szeretnél kapni a családügyekkel kapcsolatban, akkor iratkozz fel az értesítőre és kövess a Facebookon is: https://www.facebook.com/jogvadasz
Forrás: imami.hu
Mi idén igényeltük “eddig mindig megkaptuk” a 15.ker-ben!
Most azért nem kaptuk meg mert azt mondták a polgármesteri hivatalban,hogy nem lehet több 37050ft/fő a bérünk!!!!
Akkor hogy van ez?
KedvelésKedvelés
Tisztelt Csitáry Tamás! Akkor ott valami számítási hiba lehet. Tisztelettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés
Tisztelt dr. Aukszi Tamás!
Az oktatási intézmények milyen módon tudják leellenőrizni azt, hogy az ingyenes étkeztetést igénybe vevő szülők valóban az általuk megadott bérrel rendelkeznek-e? (Sajnos a valóság sokszor más, mint ami az igazoláson/papíron szerepel.)
Van-e valami szabályozás, amely alapján a szülőktől kikényszerítő a gyermek hiányzása esetén az ebéd lemondása? Sajnos általános tendencia az, hogy nem foglalkoznak a szülők ezzel, mert úgy is ingyen kapják. A baj csak az, hogy ez az intézményeknek költséget jelent.
KedvelésKedvelés
Tisztelt Balla Éva! Az intézmény nem kérheti be a szülők jövedelmének igazolását. A jogosultság megállapítása önbevalláson alapul. Ugyanez vonatkozik a lemondásra is. Tisztelettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés
Nekünk az önkormányzat bekérte a jövedelem igazolást is 15 kerület!
KedvelésKedvelés
Tisztelt Dr. Aukszi Tamás!
Semilyen jogcímen nem vagyunk jogosultak az ingyenes étkeztetésre. Az óvoda mégis kéri, hogy töltsük ki a nyilatkozatot a gyerek nevével illetve szülői aláírással. Kérheti ezt az óvoda? Ez ügyben nem találtam infót a neten, visszaélésre gyanakszom.
Válaszát előre is köszönöm!
KedvelésKedvelés
Tisztelt Cím! Mit tehet a szülő ha az intézmény a nyilatkozat mellett még egy kiadott nyomtatványon, kötelezően kéri a jövedelem igazolást, ha ingyenes ellátást szeretne igényelni.
KedvelésKedvelés
Tisztelt Marika! Az intézmény nem kérheti be a szülők jövedelmének igazolását. A jogosultság megállapítása önbevalláson alapul, az összegszerű jövedelmet nem kell feltüntetni a kitöltendő mintán. Tájékoztatni kell az óvodát arról, hogy a jogszabály nem írja elő a jövedelem igazolásának kötelezettségét. Tisztelettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés
Tisztelt Király Krisztián! Amennyiben semmilyen jogcímen sem jogosultak, úgy az óvoda nem kötelezheti Önöket a nyilatkozat kitöltésére, az ugyanis jogszabályellenes lenne. Tisztelttel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés
Tisztelt Dr. Aukszi Tamás! Mi a helyzet abban az esetben, ha a kérelmező/ nyilatkozattevő egy családi gazdaság tagja? Neki nincs vállalkozói/ őstermelői igazolványa ő csak tag…. Ergó abból a ,,vállalkozásból” nincs is fizikailag jövedelme. Azt bele kell(ene) venni a jövedelméhez? Válaszát előre is köszönöm!
KedvelésKedvelés
Tisztelt Németh Csilla! Amennyiben nem származik belőle semmilyen igazolható jövedelme, akkor nem. Tisztelettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés
öt gyerek mellet, mért fizetek. az ingyenes kajáért,falu függö?
KedvelésKedvelés