2017-ben változtak a cafeteriára vonatkozó szabályok, így ajánlatos teljesen újragondolni, hogy ki milyen juttatásokat választ a cafeteria keretéből, mivel a tavaly még legjobbnak számító elemek 2017-ben már nem biztos, hogy az adózás szempontjából olyan kedvezőek, ráadásul új elemek is bekerültek a rendszerbe. Nézzük, milyen elemek közül lehet választani és hogyan érdemes igényelni a cafeteriát 2017-ben!
2017-ben az éves cafeteria keret összege bruttó 450 ezer, a közszférában pedig 200 ezer forint lehet. Az, hogy nettóban mennyit kap a dolgozó, attól függ, milyen adóteherrel járó juttatásokat választ, nyilván, ha van rá lehetőség, akkor érdemes az adómentes juttatásokat választani, hiszen úgy a bruttó összeg nettó összeggé válik.
Adózás szempontjából a cafeteria juttatások 3 csoportba sorolhatók:
1. adómentes juttatások,
2. béren kívüli juttatások (adóteher: 34,22 százalék),
3. egyes meghatározott juttatások (adóteher: 43,66 százalék).
Adómentes juttatások:
2017-ben először kérhető albérleti támogatás (hivatalos nevén: mobilitási célú lakhatási támogatás). Ezt havonta legfeljebb 51 ezer forint összegben igényelhető, azonban nem jár mindenkinek: csak az jogosult rá, akinek az állandó lakóhelye legalább 60 kilométerre van a munkahelyétől, vagy legalább napi három órát utazik oda-vissza. Akkor sem kérhető, ha a dolgozónak a munkahelye közelében volt lakása az igénylés előtti 12 hónapban. Az igényléshez elég, ha a dolgozó nyilatkozik arról, hogy megfelel a feltételeknek, és bemutatja a havi bérleti díjat igazoló bizonylatot. Az albérleti támogatás részleteiről az Új cafeteria elem 2017-ben! című cikkemben olvashatsz.
Szintén adómentes juttatás a korábban bevezetett lakáscélú munkáltatói támogatás. Az öt évre legfeljebb ötmillió forintos keret lakásépítésre, -vásárlásra, -bővítésre, -korszerűsítésre, akadálymentesítésre és akár lakáshitelre is fordítható, de nem mindegy, mekkora a lakás, és hányan élnek benne, felújításnál pedig számlákat kell bemutatni. Mivel jómagam rendelkezem lakáshitellel, így nem kérdés, hogy idén is ezt az elemet igénylem.
Adómentesen, értékhatárkorlát nélkül választható a bölcsődei és óvodai szolgáltatásokra, ellátásokra kérhető juttatás. 2017-ben újdonság, hogy már nem csak a bölcsődei szolgáltatás szerepel benne, hanem. az óvodai is.
34,22 százalékos adóteher:
Ilyen például az újdonságnak számító pénzjuttatás, ami évente legfeljebb 100 ezer forint lehet. Bármire elkölthető, és a dolgozó a munkabérével együtt megkapja. Sőt, ha a céges belső szabályzat nem tiltja, akár egy összegben is ki lehet adni, de ha év közben megszűnik a munkaviszony, csak az időarányosan járó rész adózik kedvezően, a fennmaradó összeg bérjuttatásnak számít, amelynek adóterhe 85,71 százalék.
A Szép kártyára kérhető, már jól ismert juttatások is 34,22 %-kal adóznak, ezek szállásra, vendéglátásra vagy szabadidős elfoglaltságra használhatók fel. Arra viszont továbbra is oda kell figyelni, hogy a három alszámlára, illetve a készpénzként kért juttatások értéke ne haladja meg a bruttó 450 ezer, a közszférában pedig 200 ezer forintot, mert különben a többlet magasabb adókulccsal adózik.
43,66 százalékos adóteher:
Ezekből csak az után érdemes válogatni, mikor az előző két kategóriából már nincs más lehetőségünk választani. Sajnos több, korábban népszerű juttatás is ebbe a csoportba került, és magasabban adózik: ilyen például az iskolakezdési támogatás, a helyi bérlet, az önkéntes nyugdíj- vagy egészségpénztári befizetés. Igaz, valamelyest csökkent ennek a kategóriának az adóterhelése, korábban ugyanis csaknem 50 százalék volt.
Íme az összes 2017-ben választható cafeteria elem:
Adómentes:
- Lakáscélú támogatás 5 éven belül legfeljebb 5 millió forint, de maximum a költségek 30 százaléka,
- Albérlet-támogatás, maximum 51 ezer forint/hónap,
- Bölcsődei, óvodai szolgáltatás és ellátás, értékhatár nélkül,
- Sportrendezvényekre szóló belépő, értékhatár nélkül,
- Kulturális belépő vagy bérlet, könyvtári beiratkozás, maximum 50 ezer forint/év,
- Kockázati biztosítás, maximum 38 250 forint/hónap.
34,22 százalékkal adózik:
- Készpénz, 100 ezer forint/év,
- Szép kártya szállás, 225 ezer forint/év,
- Szép kártya vendéglátás, 150 ezer forint/év,
- Szép kártya szabadidő, 75 ezer forint/év.
43,66 százalékkal adózik, értékhatár nélkül:
- Üdülés munkáltatói üdülőben,
- Munkahelyi étkeztetés,
- Iskolakezdési támogatás,
- Helyi utazási bérlet,
- Iskolarendszerű képzés,
- Önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás,
- Önkéntes egészségpénztári munkáltatói hozzájárulás,
- Önkéntes kölcsönös önsegélyező munkáltatói hozzájárulás,
- Ingyenesen adott termék,
- Ingyenesen nyújtott szolgáltatás,
- Étkezési utalvány,
- Ajándékutalvány.
Amennyiben hasznosnak találtad a cikket és naprakész információkat szeretnél kapni a családügyekkel kapcsolatban is, akkor iratkozz fel az értesítőre a bal oldalon és kövess a Facebookon is: https://www.facebook.com/jogvadasz
Forrás: origo.hu