2017. január 1-től nő a munkába járás költségtérítésének mértéke. Munkába járás költségtérítése címén, a közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembe vételével, kilométerenként eddig 9 forint járt, ami a napi munkába járást vagy a hétvégi hazautazás költségét térítette. A munkáltató 2017. január 1-től a jelenlegi kilométerenkénti 9 forint helyett kilométerenként 15 forintot adhat adómentesen a munkavállalónak. A 9 forintos érték 2005. július 1-től volt hatályban, ezért szerintem már rég itt volt az ideje az emelésnek.
De mi minősül egyáltalán munkába járásnak?
- Egyrészt a közigazgatási határon kívülről a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő helyközi (távolsági) utazással, illetve átutazás céljából helyi közösségi közlekedéssel megvalósuló napi munkába járás és hazautazás.
- Másrészt a közigazgatási határon belül, a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő napi munkába járás és hazautazás is, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét – annak földrajzi elhelyezkedése miatt – sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni.
A napi munkába járás a lakóhely vagy a tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti napi, valamint a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres vagy esetenkénti oda- és visszautazás, a hazautazás pedig a munkahelyről legfeljebb hetente egyszer – az általános munkarendtől eltérő munkaidő-beosztás esetén legfeljebb havonta négyszer – a lakóhelyre történő oda- és visszautazás.
Mind a napi munkába járás, mind a hazautazás vonatkozásában köteles a munkáltató megtéríteni a munkavállaló munkába járását szolgáló bérlet vagy menetjegy árának 86 %-át. 2016-ban a hazautazás esetén adható legmagasabb havi összeg 35 200 Ft volt. A hazautazással kapcsolatos költségtérítés 2017. évre vonatkozó felső határát 2017. év január 25-ig fogják meghatározni.
Fentiek alapján tehát a munkáltató kötelezettsége meghatározott formában és mértékben megtéríteni a munkavállaló munkába járásával kapcsolatban felmerült kiadásokat. A munkavállaló részére a bérlet vagy jegy elszámolása helyett a 15 Ft-os utazási költségtérítést kell fizetni ha
- a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés,
- a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést,
- ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni,
- a munkavállalónak óvodai vagy bölcsődei ellátást igénybe vevő gyermeke van.
Fontos tudnivaló, hogy a munkába járás 15 Ft/km utazási költségtérítés fizetése a közigazgatási határon belüli napi munkába járás és hazautazás esetén is kötelező a munkáltató számára, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét annak földrajzi elhelyezkedése miatt sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni!
A fel nem sorolt esetekben a munkáltató számára nem kötelező a költségtérítés, de ha mégis biztosítja, és az utazás megfelel a munkába járásnak vagy hazautazásnak, a 15 Ft/km mértékű utazási költségtérítés akkor is adómentesnek minősül.
Hány kilométer távolságot számolhatnak el a munkáltatók munkába járás címén?
A munkában töltött napokra a munkahely és a lakó- vagy tartózkodási hely között és/vagy hazautazásra a munkahely és a lakóhely között közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembevételével kell meghatározni a térítés mértékét. Az elszámolás bizonylatolásához a munkáltatónak rendelkeznie kell a munkavállaló arra vonatkozó nyilatkozatával, hogy hol van a lakóhelye és a tartózkodási helye, illetve, hogy a napi munkába járá a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e.
Érdekes és hasznos adalék, hogy 2015. augusztus 1. óta az óvodás, bölcsődés gyermeket nevelő szülők esetében nemcsak a közigazgatási határon kívüli munkába járáskor jár a költségtérítés, hanem akkor is, ha a lakóhely és a munkahely azonos településen van, és tömegközlekedéssel is megvalósítható lenne a munkába járás. Ekkor is a lakás és munkahely távolsága az elszámolás alapja.
Sajnos a munkavállalók öröme alig két hétig tarthatott, ugyanis 2017. január 13. napjától újra csak 9 Ft/km utazási költségtérítés jár.
Amennyiben tetszett a cikk és naprakész információkat szeretnél kapni a családügyekkel kapcsolatban is, akkor iratkozz fel az értesítőre és kövess a Facebookon is: https://www.facebook.com/jogvadasz
Forrás: munkajog.hu
A cikk ellentmondásos. Adható, vagy kell adni 15 Ft-ot kilométerenként? “A munkavállaló részére a bérlet vagy jegy elszámolása helyett a 15 Ft-os utazási költségtérítést kell fizetni” a másik idézet szerint: “jelenlegi kilométerenkénti 9 forint helyett kilométerenként 15 forintot adhat adómentesen a munkavállalónak”.
KedvelésKedvelés
Tisztelt Kertész Csaba!
Köszönöm, jogos az észrevétel. 15 forintot kell adni.
Üdvözlettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés
Üdv!
Szeretném megkérdezni, hogy a havi költségtérítés legmagasabb összegére vonatkozó 35200 Ft a gépkocsival járás költségtérítésének a maximuma is-e.
Tehát ha én 100 km-ről járok be, az napi 200 km*20 munkanap = 4000 km/hó.
Ezt szorozva 15-tel = 60.000 Ft.
Mennyi jár nekem? 60.000 Ft vagy 35200?
Köszönöm a választ!
KedvelésKedvelés
Tisztelt Mark!
A 2017. január 18. napján megjelent Hivatalos Értesítő 3. számában közzétették, hogy 2017-ben a költségtérítés legmagasabb összege 35340 Ft lesz. Az értelmezésem szerint ez a maximum, ennél több nem kapható.
Üdvözlettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelik 1 személy
Tisztelt Jogvadász!
Meg szeretném kérdezni, hogy pontosan mi az álláspont a jogszabály szerint a munkába járás üzemanyag támogatás téren. Én úgy tudom hogy, a 2017.01.01el hatályba lépett jogszabályt a kormány 2017.01.13 módosította. Mégpedig úgy hogy 15ft/km adható adómentesen. De nem kötelező!!! Továbbra is a9ft/km a kötelező. Válaszát előre is köszönöm!
Itt egy cikk.
http://munkaugyerthetoen.blog.hu/2017/01/15/maris_csokken_a_munkaba_jaras_koltsegteritese
KedvelésKedvelés
Tisztelt Richárd!
Igen, 2017. január 13. óta ismét csak a 9 Ft/km a kötelező. Innentől kezdve a munkáltató szabad döntésén múlik, hogy ad-e 15 forintot. Tisztelettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés
Jó naw! Én oda vissza. 30km jtazok és csak 5780 forintot számoltak el de 15forintot adnak a paromnak 2 van feltuntetve adomentes és ado kotelesen is hogy van ez? Nekem csak 1szer.
KedvelésKedvelés
Tisztelt Dorina! Elnézést kérek, de nem értem a kérdést. Legyen szíves pontosabban megfogalmazni. Tisztelettel: Dr. Aukszi Tamás
KedvelésKedvelés