Közeledik a Karácsony, amikor is a legtöbben ajándékokat vásárolunk a szeretteinknek. Az ajándékozás örömén túl azonban előfordulhat, hogy a termék hibás, vagy a minősége kifogásolható.
Kevesen tudják, hogy amennyiben a kifogásolt termékről nem sikerül a vállalkozással megállapodni, abban az esetben békéltető testülethez lehet fordulni. Az alábbiakban minden megtudható a békéltető testületről.
Az esetek többségében persze szerencsére nem jut el az ügy a békéltető testület elé, hiszen a vállalkozás kicseréli vagy kijavítja a rossz terméket (gondoljunk például egy kisebb értékű műszaki cikkre), de ha minden kötél szakad (általában nagyobb értékű dolgok esetén), akkor sem kell elkeseredni, mert a békéltető testület segít.
Mi az a békéltető testület?
A békéltető testület megkísérli a fogyasztó és a vállalkozás között fennálló vitás kérdések rendezését anélkül, hogy bírósághoz kellene fordulni.
Milyen ügyekben lehet a békéltető testülethez fordulni?
- Termék minőségével, biztonságosságával kapcsolatban (pl.: hibás teljesítés, szavatosság, jótállás),
- termékfelelősségi szabályok alkalmazásával kapcsolatban (pl.: hibás termék által okozott károk),
- a szolgáltatás minőségével kapcsolatban (hibás teljesítés),
- a szerződés megkötésével vagy teljesítésével kapcsolatban (pl.: a szolgáltató egyáltalán nem teljesít, vagy nem azt teljesíti, amit vállalt).
Melyik békéltető testülethez lehet fordulni?
Az eljárásra a fogyasztó lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti békéltető testület illetékes, de a fogyasztó kérése alapján a vállalkozás székhelye szerinti békéltető testület is lehet illetékes. A békéltető testületek elérhetősége itt található.
Milyen feltételek mellett lehet a békéltető testülethez fordulni?
A legfőbb feltétele, hogy a fogyasztó először megkísérelje a vitát közvetlenül a vállalkozással rendezni. Ez egyébként a fogyasztó érdeke is, mivel lehetséges, hogy a problémája így gyorsabban, a békéltető testület eljárása nélkül megoldódik. A vállalkozással történő közvetlen vitarendezés lehetséges személyesen a szolgáltató ügyfélszolgálatán, telefonon, e-mailben, de a legcélszerűbb mód, ha a fogyasztó a kifogásait ajánlott, tértivevényes levélben küldi meg a szolgáltatónak, mivel így bizonyítható legkönnyebben, hogy a fogyasztó megkísérelte a vita rendezését és a fogyasztó panaszát a szolgáltató megkapta.
További feltétel egy testület eljárása iránti kérelem, melyet a testület elnökéhez kell címezni (a kérelem bármikor visszavonható).
A kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia:
- a fogyasztó neve, lakóhelye, (tartózkodási helye);
- annak a vállalkozásnak neve és székhelye (telephelye) mellyel a fogyasztó vitában áll;
- a fogyasztó álláspontját a fennálló vitáról, valamint azokat a tényeket, bizonyítékokat amik alátámasztják saját álláspontját;
- a fogyasztó azon nyilatkozatát, ami igazolja azt, hogy a vitát megkísérelte rendezni közvetlenül a vállalkozással;
- a fogyasztónak nyilatkoznia kell arról is, hogy nem kezdeményezett eljárást a vitás ügyében másik békéltető testületnél, nem kezdeményezett közvetítői eljárást, illetve polgári peres eljárást;
- tartalmaznia kell azt, hogy mit kér, milyen döntés meghozatalát várja a testülettől;
- a kérelmen szerepelnie kell a fogyasztó aláírásának.
- a kérelemhez csatolni kell minden olyan iratot, melyre a fogyasztó bizonyítékként hivatkozik, azokat, amelyek bizonyítják, hogy a fogyasztó megkísérelte a vita rendezését a vállalkozással, de az eredménytelen maradt.
A kérelem mintája letölthető innen.

Mennyibe kerül a békéltető testület eljárásának kezdeményezése?
A békéltető testület eljárása kezdeményezése ingyenes. A fogyasztónak csak akkor merülhet fel fizetési kötelezettsége, amennyiben a testület a fogyasztó hátrányára dönt. Ebben az esetben a fogyasztót terhelik az eljárási költségek. Ilyen költség lehet például a levelezés költsége, a felek személyes megjelenésével összefüggő útiköltség. A jogi képviselettel összefüggésben felmerülő költség nem minősül eljárási költségnek!
Csak személyesen lehet eljárni?
Nem, lehetőség van meghatalmazott útján is eljárni. Ebben az esetben a benyújtott kérelemhez csatolni kell a meghatalmazást is.
Meddig tart a békéltető testület eljárása?
Az eljárás 90 napig tart, legfeljebb 30 nappal meghosszabbítható.
Kikből áll a békéltető testület?
A békéltető testület minden ügyben 3 tagú tanácsban jár el. A 3 tag egyikét a fogyasztó, a másikat a szolgáltató, elnökét pedig a békéltető testület elnöke jelöli ki. Ha a fogyasztó vagy a szolgáltatás nem él a jelöléssel, akkor a tanács érintett tagját is az elnök jelöli ki. Lehetséges, hogy az adott ügyben egyedül eljáró testületi tagot jelöl ki a testület elnöke, amennyiben úgy ítéli meg, hogy az adott jogvita egyszerű megítélésű. Azonban ebben az esetben is 3 tagú tanács jár el, ha a fogyasztó és a vállalkozás is ezt kéri.
Mikortól indul a békéltető testület eljárása?
Az eljárás akkor indul, amikor az eljárás iránti kérelem hiánytalanul megérkezik. Az elnök ezt követően 8 napon belül megvizsgálja, hogy a kérelem a testület hatáskörébe illetve illetékességébe tartozik-e és amennyiben igen, 60 napon belülre kitűzi a felek meghallgatását vagy pedig úgy dönt, hogy mellőzi ezt a meghallgatást.
Hogyan zajlik a békéltető testület eljárása?
A vállalkozást az elnök felhívja, hogy írásban reagáljon a fogyasztói panaszra. A vállalkozásnak a válaszához csatolnia kell mindazokat a dokumentumokat, melyek állításait alátámasztják. Ha a vállalkozás nem válaszol írásban, a testület a rendelkezésére álló adatok alapján dönt.
Köteles-e együttműködni egy vállalkozás a békéltető testülettel?
Igen, együttműködési kötelezettség terheli. Ennek keretében 8 napon belül köteles írásban, a fogyasztó igényének jogosságát és az ügy körülményeit, valamint a tanács döntésének kötelezésként történő elfogadását, továbbá az állításait alátámasztó tényeket és azok bizonyítékait tartalmazó válasziratát megküldeni a békéltető testület számára és a meghallgatáson részt venni. Amennyiben a vállalkozás megsérti együttműködési kötelezettségét, a békéltető testület értesíti a fogyasztóvédelmi hatóságot, amely az együttműködési kötelezettség megsértését jogerősen megállapító határozatában minden esetben fogyasztóvédelmi bírságot szab ki a vállalkozással szemben.

Hogyan végződhet a békéltető testület eljárása?
A fogyasztó és a szolgáltató egyezséget köt, melyet a békéltető testület jóváhagy. Ha nem jön létre egyezség, akkor a testület kötelező határozatot hoz, vagy ajánlást tesz. Egyezség híján a testület által meghozott határozat vagy ajánlás nem zárja ki, hogy a fogyasztó később bírósághoz forduljon.
Van-e jogorvoslat a békéltető testület döntésével szemben?
Igen, a kötelező határozat és az ajánlás hatályon kívül helyezését lehet kérni a döntést hozó testület székhelye szerint illetékes törvényszéktől. Erre mindkét félnek a döntés kézbesítésétől számított 15 napon belül van lehetősége.
Mi a teendő, ha nem egyértelmű a békéltető testület döntése?
15 napon belül kérhető, hogy a testület a kötelező határozat vagy az ajánlás vonatkozásában adjon értelmezést. Amennyiben a testület ezt indokoltnak tartja, akkor 8 napon belül megadja az értelmezést.
Mi van akkor, ha a vállalkozás nem teljesíti a békéltető testület ajánlását?
Ebben az esetben a testület a vita rövid tartalmát és az eljárásának eredményét nyilvánosságra hozhatja. Erre leghamarabb az ajánlás vállalkozás részére történt kézbesítésétől számított 60 nappal van lehetőség. A testület nem hozza nyilvánosságra a fogyasztó nevét.
Mi van akkor, ha a vállalkozás nem teljesíti a békéltető testület kötelező határozatát?
Ha kötelezésben meghatározott teljesítési határidő letelt és a vállalkozás nem teljesítette az előírtakat, akkor a fogyasztó a bírósághoz fordulhat, mely esetben a bíróság végrehajtást rendel el a békéltető testület kötelezésére vonatkozón. Erre van lehetőség akkor is, ha a vállalkozás a létrejött egyezséget nem teljesíti. A fogyasztónak kötelessége jelezni a nemteljesítést a testületnek.
2 című bejegyzés “Minden, amit a békéltető testületről tudni kell” gondolatot, hozzászólást tartalmaz